W ciągu następnych dni stosujemy dietę kleikową, kasze na wodzie, ryż, kaszkę mannę, sucharki, słabe rosoły, lane kluseczki, kakao na wodzie.
Po uzyskaniu wyraźnej poprawy dodajemy tarte jarzyny, gotowaną cielęcinę, kurę, galaretki na żelatynie, masło.
Następnie w ciągu 2-3 dni przechodzimy do normalnego odżywiania.
Przez dłuższy jednak okres czasu chory powinien unikać spożywania konserw, marynat, mięsa wędzonego i smażonego, jarzyn strączkowych, kapusty, tłustych ryb, piwa, wódki, win słodkich napojów gazowanych, lodów, ostrych przypraw.
PRZEWLEKŁY NIEŻYT ŻOŁĄDKA (GASTRITIS CHRONICA) W chorobie określanej jako zapalenie żołądka stwierdza się zmiany w błonie śluzowej lub w ścianie żołądka, we wszystkich jej warstwach prócz błony surowiczej.
Przyczynami przewlekłego nieżytu żołądka są często błędy dietetyczne, przejadanie się, spożywanie twardych, zbyt zimnych lub gorących pokarmów, szybkie i nieregularne jedzenie, nadużycie alkoholu, kawy, ostrych przypraw, nadużycie tytoniu (jak to dowiódł jeszcze w r.
1907 Cramer).
Szkodliwe jest również nadużywanie pewnych środków leczniczych, jak związków salicylowych, jodu, sody, środków czyszczących.
Nieżyt przewlekły żołądka jest dość często następstwem niewyleczonego nieżytu ostrego.
Każdy przypadek nieżytu żołądka – mówi Oser – ma naturalną skłonność do samorodnego wyleczenia, postać przewlekła powstaje wskutek niewłaściwej diety i złego leczenia.
Przewlekły nieżyt żołądka występuje często w przebiegu innych chorób, jak gruźlica, kiła, rozstrzenie oskrzelowe, w chorobach serca, nerek (zwłaszcza w okresie mocznicy), w chorobie Basedowa, w cukrzycy oraz w przebiegu zmian w wieku starczym.
Szkodliwy wpływ wywiera też zbyt szybkie jedzenie, niedokładne żucie wskutek braków w uzębieniu.
Objawy nieżytu żołądka są różnorodne i niecharakterystyczne – odróżnienie przewlekłego nieżytu żołądka od wczesnych okresów wrzodu trawiennego lub nawet raka nie zawsze jest możliwe bez spostrzegania klinicznego i badań dodatkowych.
Najpewniejszych danych rozpoznawczych dostarcza badanie gastroskopowe.
W zwykłych warunkach szpitalnych ważnym badaniem jest określenie stopnia kwaśności i ilości wydzielonego soku żołądkowego, gdyż żołądek odpowiada na długotrwałe podrażnienie najpierw nadmiernym wydzielaniem, a w końcu wyczerpywaniem się wydzielania i nieżyt z nadkwaśnego staje się po latach podkwaśnym lub bezkwaśnym.
Nadkwaśność jest czynnikiem sprzyjającym powstaniu wrzodu żołądka i dwunastnicy, a podkwaśność sprzyja rozwojowi raka.
Leczenie nieżytu żołądka jest głównie dietetyczne – w nieżytach z nadkwaśnością i normalnym wydzielaniem stosuje się dietę podobnie jak we wrzodzie żołądka, w niedokwaśności podajemy dietę umiarkowanie pobudzającą wydzielanie, łatwo strawną
[przypisy: , , ]
[hasła pokrewne: domosfera mielec, restauracja plaża bogaczewo, klinika ginekologiczna kraków ]
Comments are closed.
[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: Zioła[…]
lekarz u którego się leczę nie chce obniżyć mi dawki leku
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: optyk pszczyna[…]
Zapisałam mamę i zobaczymy jak będzie
Article marked with the noticed of: masaż leczniczy kręgosłupa warszawa[…]
Używam kwasu w kapsułkach