Dietę należy urozmaicać, aby pobudzić upośledzone zwykle łaknienie.
Podajemy zwykle 5-6 posiłków, po posiłkach zalecamy leżenie - 1 godzinę po śniadaniu, 2 po obiedzie i 10-godzinny odpoczynek nocny.
Opadnięcie żołądka może kojarzyć się ze skłonnością do zaparcia lub do biegunki.
Poniżej podajemy stosowane w tych razach diety (wg Landau).
Przykład diety Zweiga w zwiotczeniu żołądka ze skłonnością do zaparcia: 1 śniadanie: 250 ml mleka z łyżką stołową Cukru mlecznego, 25 g bułki, 30 g masła, 20 g miodu; 2 śniadanie: 250 g kwaśnego mleka lub kefiru jednodniowego; Obiad: bez zupy, 120 g mięsa si...
Wyłącza się, więc z pożywienia tych chorych pokarmy zbyt twarde, kwaśne, słone, pieprzne, a podajemy pokarmy płynne, półpłynne, galaretowate, przecierane.
Podajemy mleko, słodką śmietankę, jaja surowe i na miękko, galaretki, kisiele, przetarte kompoty, masło, oliwę, płynne części zup, kaszy na mleku, herbatę, kawę, czekoladę (w postaci napoju), żelatynę.
Poniżej rozpatrzymy odżywianie w ostrym zapaleniu przełyku, w zwężeniach przełyku (oparzenia, rak), w uchyłkach przełyku, w kurczu wpustu i w zespole Plummer - Vinsona.
W ostrym zapaleniu przełyku przez kilka dni nie podaje się pokarmów i napojów...
W wymiotach niepowściągliwych prawdziwych często jesteśmy zmuszeni przerwać ciążę.
W stanach przedrzucawkowych można często opanować sytuację stosując dietę ubogą w sól kuchenną i tłuszcze, a bogatą w białko i węglowodany.
Ilość płynów należy ograniczyć do niezbędnego minimum (około 800 ml).
Wiemy dziś, że białko nie jest przyczyną stanu rzucawkowego i że w stanach tych istnieje obniżenie poziomu albumin wskutek upośledzenia czynności wątroby.
Ograniczenie białek musi pogorszyć sytuację, gdyż wiadomo, że dieta uboga w pełnowartościowe białko powoduje uszkodzenie wątroby.
W stanach prze...