Bykow i współpracownicy dowiedli, że sekretyna, hormon pobudzający czynność trzustki, działa przy udziale układu nerwowego.
Wielkie znaczenie dla zrozumienia kluczowych zagadnień z dziedziny patologii i terapii przewodu pokarmowego miała nauka Pawłowa.
Fizjologiczna nauka Pawłowa zapłodniła badania kliniczne i stworzyła podstawę dla zrozumienia wielu zagadnień higieny żywienia i leczenia dietetycznego.
W świetle teorii nerwizmu, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz przewlekłe nieżyty żołądka powinny być rozpatrywane, jako choroby korowotrzewiowe.
Rozmaite bodź...
Instytucje zajmujące się żywieniem społecznym dostarczają kadr personelu gospodarczego, kucharzy, kelnerów, zaopatrują w produkty i sprzęt, dokonują remontów.
Według rozporządzenia Ludowego Komisariatu Zdrowia z dn.
28.
V.
1932 (rozp.
nr.
180) ze stołówek żywienia leczniczego mogą korzystać chorzy na przewlekłe i ostre nieżyty żołądka i jelit, przewlekłe wrzody żołądka i dwunastnicy, przewlekłe choroby wątroby i dróg żółciowych, ozdrowieńcy po ciężkich chorobach i operacjach, chorzy na niedokrwistość, hipowitaminozy, wyrównane wady serca, cukrzycę, przewl...
ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA ZDROWEGO TAK ZWANA DIETA NORMALNA NORMY ZAPOTRZEBOWANIA NA SKŁADNIKI POKARMOWE CZAS PRZYJMOWANIA POSIŁKÓW Przez normalną dietę rozumiemy taki dobór pokarmów, który zapewnia ustrojowi wystarczającą ilość koniecznych dla niego składników zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.
Norma ta nie jest jednakowa dla wszystkich osobników.
Odpowiednie pożywienie składa się z wielu odrębnych składników, znajdujących się w nim w takich stosunkach, aby składniki te mogły być odpowiednio wyzyskane.
Pomiędzy podstawowymi składnikami naszego pożyw...