Bykow i współpracownicy dowiedli, że sekretyna, hormon pobudzający czynność trzustki, działa przy udziale układu nerwowego.
Wielkie znaczenie dla zrozumienia kluczowych zagadnień z dziedziny patologii i terapii przewodu pokarmowego miała nauka Pawłowa.
Fizjologiczna nauka Pawłowa zapłodniła badania kliniczne i stworzyła podstawę dla zrozumienia wielu zagadnień higieny żywienia i leczenia dietetycznego.
W świetle teorii nerwizmu, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz przewlekłe nieżyty żołądka powinny być rozpatrywane, jako choroby korowotrzewiowe.
Rozmaite bodźce eksteroceptywne i interoceptywne w wyniku konfliktów, doprowadzają do zaburzeń wyższej działalności nerwowej, dochodzi do zakłócenia współpracy korowo-podkorowej i wyzwolenia się podkory spod hamującego wpływu półkul mózgowych.
Jak wykazali Bykow, Usijewicz, Gordon i inni badacze radzieccy, kora mózgowa wpływa na czynność wydzielniczą, ruchową i odczyny naczyniowe w przewodzie pokarmowym.
Przy spaczeniu kontroli nerwowej dochodzi do zaburzeń odżywczych, osłabienia odporności ścian żołądka i zaburzeń wydzielania soku żołądkowego.
Jak wykazał Speranski wydzielanie błony śluzowej żołądka w chorobie wrzodowej zmienia się według typu dominanty Uchtomskiego.
Np.
ukłucie skóry wywołuje w tych razach wzmożenie wydzielania soku żołądkowego.
Zaburzenia czynnościowe, które rozwijają się w związku z ośrodkowym zakłóceniem regulacji nerwowej doprowadzają w końcu do powstania wyraźnych zmian anatomicznych.
Jak podkreśla Konczałowski, czynnościowe i anatomiczne zaburzenia są bardzo ściśle powiązane między sobą r swych wzajemnych oddziaływaniach.
Wydzielanie się soku trawiennego w pustym żołądku, które ma wielokrotnie miejsce w przebiegu choroby wrzodowej czy też nieżytów żołądka, przyczynia się do dalszego pogłębiania tych zmian chorobowych przy powtarzaniu doświadczeń z rzekomym karmieniem psów z przetoką przełykową wykazano, że gromadzenie się soku w pustym żołądku wiedzie do powstawania nieżytu błony śluzowej i nadżerek.
Ważną rolę w powstawaniu choroby wrzodowej i nieżytów żołądka grają też podrażnienia interoceptorów.
W chorobie wrzodowej nieprawidłowe bodźce płynące z chorego narządu pogłębiają istniejące już zaburzenia w korze mózgu.
Nauka o „nieżytach z podrażnienia znalazła właściwe wytłumaczenie dopiero po uwzględnieniu roli interocepcji.
Prace Bykowa i jego szkoły o sygnalizacji interoceptywnej i jej znaczeniu dla regulacji korowej wyjaśniły wagę bodźców padających na błonę śluzową.
Uczeń Bykowa Kurcyn wykazał zwłaszcza znaczenie podrażnień idących z mechanoreceptorów żołądka, ważne są jednak też i bodźce płynące z chemo- i termoreceptorów
[podobne: , , ]
[patrz też: restauracja plaza, ekuz bydgoszcz, obrażenia po wypadku samochodowym ]
Comments are closed.
wcale nie ma tych suplementów od groma
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: praca jako opiekunka w niemczech[…]
Co sądzicie o takich zabiegach poza granicami kraju?
[..] Odniesienie w tekscie do dentysta w krakowie[…]
możliwość badań klinicznych z Pratia