Pobudzający wpływ soków jarzynowych na wydzielanie soku żołądkowego stwierdził Witold Orłowski w swej pracy Wpływ soków jarzynowych na wydzielniczą czynność żołądka.
Soki jarzynowe pobudzają czynność wydzielniczą gruczołów żołądkowych niezależnie od działania czynników psychicznych, jedynie drogą chemicznego podrażnienia.
Soki jarzynowe powodują obfite wydzielanie soku żołądkowego, ilość wydzielonego soku jest tu większa niż po mięsie i po bułce.
W omawianych doświadczeniach najwięcej soku żołądkowego wydzieliło się u psa po podaniu soku z buraków, następnym, co do siły bodźcem był sok z kapusty, dalej sok ziemniaków i kalarepy, sok kalafiorów jest słabszym bodźcem.
Wydzielanie saku żołądkowego po podaniu soków jarzynowych następuje szybko, duża część wydziela się już w ciągu pierwszych 30 minut, co dowodzi, że soki jarzynowe są silnym bodźcem wydzielniczym dla gruczołów żołądkowych.
W nadkwaśnym nieżycie żołądka podajemy: rozmaite gatunki kaszy (prócz jaglanej, gryczanej), lane kluseczki, ryż, owsiankę, sago, kleiki z masłem, ziemniaki w postaci puree, przetartą marchewkę, białe pieczywo, jaja na miękko, budyni i kisiele.
Dozwolone są: mięso białe, gotowane, siekane; chude ryby, chuda, niesłona szynka cienko krajana, mleko tłuste, śmietanka, biały ser, lekka kawa zbożowa, lekka herbata, kefir, zsiadłe mleko, galaretki mięsne z nóżek cielęcych z dodatkiem oliwy, soku cytrynowego, włoszczyzny.
Podajemy też kompoty z jabłek, gruszek, śliwek mało słodzonych.
W nadkwaśności dobrze działa oliwa podana w ilości 1-2 łyżek stołowych na 15 minut przed jedzeniem.
Pokarmy białkowe wiążą kwas solny, tłuszcze natomiast hamują wydzielanie soku żołądkowego.
Jeżeli sama dieta nie usuwa dolegliwości, stosujemy zasady (np.
magnezję paloną).
Korzystnie działa w tych przypadkach bizmut (np.
węglan bizmutu} lub przetwory glinu (np.
alusal), przetwory belladony itp.
PRZEWLEKŁY NIEDOKWAŚNY NIEŻYT ŻOŁĄDKA W nieżycie niedokwaśnym żołądka dieta musi oszczędzać chory narząd, ale równocześnie pobudzać w stopniu umiarkowanym wydzielanie soków trawiennych.
W wielu przypadkach zanik czynności gruczołów żołądka stopniowo pogarsza się i doprowadza w końcu do trwałej niekwaśności.
Natomiast w przebiegu nadczynności tarczycy, przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, w przebiegu ciąży, przy braku witamin, po ustąpieniu choroby, rozwiązaniu ciąży, po podaniu brakujących witamin wraca normalne wydzielanie żołądkowe.
Natomiast w chorobie Biermera mimo poprawy obrazu krwi nie możemy liczyć na poprawę wydzielania soków, trawiennych
[przypisy: , , ]
[przypisy: restauracja plaza, ekuz bydgoszcz, obrażenia po wypadku samochodowym ]
Comments are closed.
Po raz pierwszy ktoś mówi, jak jest w rzeczywistości
[..] Cytowany fragment: gabloty wystawiennicze[…]
Wapnia najwiecej ma kapusta